Menu

ТАРАС ЧЕКУРДА: МУЧИТЕЛЬ ДЕЛЬФІНІВ І РОЗКРАДАЧ ДЕРЖВЛАСНОСТІ

Після розгромної перемоги партії “Слуга народу” на парламентських виборах тим більш цікаво, хто з публічних політиків, бізнесменів і просто любителів поживитися за чужий рахунок буде просочуватися через оточення Президента, щоб отримати “хлібні” посади у виконавчій владі. Серед таких, як ми вже писали — “кат “Фокстроту” Тарас Чекурда.

У другій частині розслідування ми розкажемо, як його зв’язки в кримінальному світі стали в нагоді не де-небудь, а на держслужбі. Можливо, саме ці позиції Чекурда захоче відновити при новій владі.

«Госохранка» ВОХОР, енергетика та інші махінації

Як ми вже з’ясували, у Чекурды — багатий досвід вирішення питань безпеки, в тому числі економічної. В українських умовах це неможливо, якщо не мати щільну мережу контактів з правоохоронцями і кримінальниками. Так, ще в 2003 році задокументовано факт вимагання хабара: Чекурда через своїх «приятелів» Вишгородському Убозі організував пресинг тодішнього голови «Укрэнергофинанс». За «вирішення питання» Чекурда «просив» скромні 10 тисяч доларів.

Своїми талантами «вирішувала» привернув увагу й інших великих акул бізнесу і будує неймовірну «кар’єру». Наприклад, ще в 2005 році він спливає в енергетиці — в боротьбі одних рейдерів з іншими за «Полтава-» і «Прикарпаттяобленерго». І закріплюється там вдало — значиться заступником голови правління «Полтаваобленерго» (25 років!), а також — в «Укрэнергоконсалтинге» Суркісів.

 

Вже в 2010 році Суркіси відправляють 31-річного «генія вирішення питань» до Юрія Бойка в Міненерго на промовисту посаду «начальника відділу фізичного захисту та охорони». Там він швидко проявив старі кримінальні звички — видавив всіх неугодних, підключився до всіх потрібних потоків. Наприклад, зафіксовано факт його тиску на Севастопольський університет ядерної енергії та промисловості в інтересах «Росатому» — тільки на одній прокрученої їм «угоду» держава втратила понад 1,5 мільйона гривень. До речі, там же заповзятливий Чекурда паралельно організував собі диплом спеціаліста з атомної енергетики. Злі язики стверджують, що саме в цей період він міг бути завербований російськими спецслужбами, які, як відомо, займаються атомну галузь в Росії.

Читайте також:   Прожитковий мінімум в Україні переглянуть: що нас чекає в 2020-му

Тоді ж Чекурда, нагадаємо, звичайний начальник управління в міністерстві, закочує розкішне весілля і відлітає на медовий місяць на Балі.

У 2013-му відомий своїм «бессребреничеством» наступник Бойко Едуард Ставицький і зовсім ставить Чекурду, не має ніякого офіційного досвіду в правоохоронних органах, директором держпідприємства «Управління відомчої воєнізованої охорони» (ВОХОР) — по суті, контори з силовими функціями.

Тут Тарас розгортається по повній — і активно прогинає систему під себе, лобіюючи переклад охорони всіх об’єктів Міненерго під ВОХОР, а там і зовсім під «свої» бізнес-структури, виводячи бюджетні гроші в свою кишеню. Правоохоронці підрахували, що мова може йти про, щонайменше 50 мільйонів гривень на рік. Наприклад, ВОХОР Чекурды тільки «Західну електроенергетичну систему» розвів на 18 мільйонів гривень, а на фіктивної охорони газопроводів заробив 3 мільйони гривень.

На останньому, правда, Чекурда «спалився» — схемою зацікавилися журналісти і правоохоронцям довелося відкривати справу. Нині триває досудове слідство — через справи № 42015000000002417 суд навіть заборонив оприлюднювати результати аудиту «Укртрансгазу». Самому Чекурде навесні 2017 року оголосили підозра за статтею 191 ч. 5. — розкрадання майна через зловживання повноваженнями в особливо великих розмірах. Йому світить до 12 років, на волі він залишився завдяки застави у 800 тисяч гривень, підставивши свого підлеглого, завдяки чому статтю проти самого Чекурды перекваліфікували на більш м’яку.

Тому не дивно, що Тарас так активно намагається відбілити свою репутацію і підібратися ближче до важелів влади, щоб не опинитися за ґратами.

Гоп-компанія з Кирилівки і «пральня» Аквапарку

Ставицькому Чекурду порекомендував його приятель по розпилу держбюджету в енергетиці Максим Максиминцев, на той момент — заступник голови правління НАК «Надра України». Він же причетний до тіньового бізнесу свого шефа, зокрема «Надра-Геоінвест». Два молодих чиновника не збиралися складати всі яйця в одну корзину і виводили корупційні гроші в псевдолегальный бізнес.

 

Максим Максиминцев

Ще в кінці нульових Чекурда розумів, що з «Фокстротом» справа не вигорає, а у влади не можна затриматися, і вирішив легалізувати мільйони (вибиті у колишніх роботодавців, виведені з обленерго, віджаті від бізнесменів… список джерел великий). Разом з двома партнерами, у яких він потім віджав їх частку, будує і в 2010-му відкривають гігантський аквапарк «Острів скарбів» у Кирилівці, щоб красиво і з помпою відмивати гроші, запрошуючи туди і свого друга Максимцева. Пізніше кримський приятель Чекурды Калганов допомагає йому відкрити там і дельфінарій «Оскар» — цього концтабору ми присвятимо окремий розділ. Не дивно, що в промовах Чекурды тоді спливає ім’я і одіозного Артема Пшонки, також відомого своїми газовими схемами і любов’ю до рейдерства.

Читайте також:   Вакарчук повідомив, що буде робити, якщо програє на виборах

Тут же він зв’язується з місцевим кримінальним авторитетом, за сумісництвом тренером місцевої ДЮСШ «Азовець» Русланом Галигіним. У того в розпорядженні була готова «гоп-компанії» спортсменів — банди «титушек» для рейдерських захоплень. Саме вони допомогли Чекурде видавити з аквапарку ще двох засновників — Олійника та Соколенко. А після Галигін і Чекурда стали співпрацювати ще тісніше — «здавали» десятки міцних лобів з Кирилівки і Мелітополя своїм політичним патронам для різних акцій: від нападу на журналістів до «спостереження» за виборами. А сам Чекурда ліпив з себе образ благодушного мецената, який підтримує клуб східних єдиноборств. Тому, якщо раптом потягне відпочити в Кирилівці, задумайтеся, на які гроші і на чиїх кістках побудований цей розважальний центр.

Концтабори для дельфінів

«У Кирилівці ми спільно реалізували красиву задумку», — заявив Тарас Чекурда в одному з інтерв’ю. — Побудували дельфінарій «Оскар». Він явно слід геббельсовским заповітам — чим нахабніше брехня, тим більше ймовірність, що в неї повірять. Зі створеного в 2012 дельфінарію в Кирилівці виросла ціла всеукраїнська мережа таких закладів (дбайливо записана на маму) — і інакше як концтабору для дельфінів назвати їх просто не можна.

З одного боку, саме існування дельфінаріїв давно критикується захисниками тварин. Та й «дельфінотерапія», якою хвалиться партнер Чекурды за «дельфиньим таборах» Калганов — не більше, ніж красивий міф. За показне плавання з дельфінами, приміром, нещодавно жорстко критикували українських зірок типу Лесі Никитюк та Сергія Бабкіна. Про страждання дельфінів у неволі, як і про марність «дельфінотерапії» розповідала і голова Моз Уляна Супрун.

Але обурення зоозахисників не заважають Чекурде робити бізнес. У 2015 році він відкриває черговий, вже третій після Кирилівки і Генічеська — дельфінарій, цього разу в Трускавці. Закон йому, звичайно, не писаний, хоча робота дельфінаріїв, де немає припливу природної морської води, заборонена. У Карпатах, як вам добре відомо, моря немає.

Читайте також:   Трамп спростував інформацію про його тиск на Україну щодо проведення розслідування проти сина Байдена

 

Дельфінарій Трускавець

Зоозахисні організації не раз вимагали закрити дельфінарій в Трускавці, оскільки там містяться дельфіни афаліни і морські котики, які занесені в Червону книгу і не можуть розмножуватися в неволі. Але проти судових зв’язків Чекурды не попреш — у вересні 2017 року і лютому 2018 року суди першої та апеляційної інстанції відмовили в позові і дозволили діяльність дельфінарію. І наплювати, що бідні тварини не раз виявлялися на краю загибелі через недбалість власників, які плювати хотіли на створення потрібних умов — наприклад, ледь не замерзли до смерті в 2017 році. Звичайно, МНС прийшли на допомогу і врятували дельфінів. Але давайте по-чесному: їх там взагалі не повинно бути.

І нехай Велика палата Верховного Суду уклала, що міжнародні зоозахисні організації можуть в судовому порядку ініціювати заборону діяльності дельфінаріїв в Україні. Але тільки у Чекурды вистачає грошей, «титушек» і зв’язків, щоб заткнути роти і суддям, і активістам. А зараз є доступ і в прокуратуру через високопоставлених покровителів.

Ніякі богемні фото та благодійні проекти дружини, як і безглузді спроби самому здаватися філантропом, фотографуючись з Мариною Порошенко, не приховають справжню природу Чекурды. Цей жадібний тип з кримінальним минулим давно повинен сидіти у в’язниці за масу своїх злочинів закону, а не грати в світського лева і бонвівана, попутно намагаючись купити собі місце в теплому кабінеті виконавчої влади.

Артур Петренко