Menu

Про провал судової реформи Зеленського

Фото wikipedia.org

Днями Конституційний Суд України визнав частково неконституційною судову реформу, яку ініціював президент Володимир Зеленський. З відповідним поданням до КС звернувся Верховний Суд. Які саме положення судової реформи визнано неконституційними?

Об этом сообщает Преступная Россия

— Конституційний Суд визнав, зокрема, неконституційною норму про скорочення кількості суддів Верховного Суду з 200 до 100 осіб, — розповідає Володимир Пилипенко, директор Українського центру суспільно-правових досліджень. — Цю норму закону критикували, до речі, міжнародні партнери та Венеційська комісія.

— Чому?

В. Пилипенко:

— Теперішні судді ВС були призначені на посади безстроково, відповідно до ст. 126 КУ, а тому це пряме порушення їхніх прав та Конституції України. Зменшення кількості суддів Верховного Суду вдвічі було б порушенням гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод права на справедливий суд і доступ до правосуддя. Це могло спричинитися до надмірного завантаження суду.

— Які ще пропозиції судових реформ президента відхилив КС?

— Президентським законом було зменшено розмір посадового окладу судді Верховного Суду з 75 до 55 прожиткових мінімумів, — каже заступник директора Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда. — Але після рішення КС суддівська зарплата у Верховному Суді знову буде становити 245 — 386 тис. грн на місяць замість 180 — 318 тисяч.

— Річ у тім, що в Конституції зазначено: не можна погіршувати становище будь-якого громадянина, а тим більше, членів судової системи, котрі повинні здійснювати правосуддя, — додає Андрій Помазанов, експерт з питань судової та правоохоронної діяльності Українського інституту майбутнього. — Тож парламентарі не мали права зменшувати зарплату суддям ВС.

читайте також: "Якщо виграю мільйон доларів..." Про українців, які ввійшли у топ-50 освітньої премії Global Teacher Prize

Закон Зеленського про судову реформу передбачав оновлення складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів за участі міжнародних експертів без українського громадянства. Це неможливо, тому і положення про ВККС визнали неконституційним. Попередній склад ВККС минулого року звільнили, понад дві тисячі суддів чекають на своє призначення, а суди України не можуть повноцінно працювати через брак суддів.

Р. Куйбіда:

— Ще Конституційний Суд визнав неконституційними всі положення, де була згадка про Комісію з питань доброчесності та етики. Вона мала право давати оцінку кандидатам у члени Вищої ради правосуддя та ВККС, а також ініціювати звільнення членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя та суддів Верховного Суду, виконуючи функції дисциплінарного органу. Комісію так і не було створено, бо Вища рада правосуддя відмовилася призначати її членів.

— Що має зробити влада після рішення КС?

— Конституційний Суд зазначив необхідність застосування попередніх редакцій положень законів “Про судоустрій і статус суддів”. А також рекомендував Верховній Раді невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього рішення.

Дякуємо, що прочитали цей текст у газеті Експрес. У нас — тільки оригінальні тексти.

Читайте також про феномен країн, які зберігають хорошу статистику захворюваності на коронавірус


Джерело статті: “https://expres.online/politics/pro-proval-sudovoi-reformi-zelenskogo”